Fotografia – reklama – prawo

Just another WordPress.com site

Zdjęcie zrobione przez małpę

W ostatnich tygodniach dość głośnym zdarzeniem z pogranicza świata prawnoautorskiego była historia małpy, która zabrała fotografowi aparat i sama zrobiła sobie zdjęcie.

Opierając się na doniesieniach medialnych, można założyć, że faktycznym autorem zdjęć jest właśnie małpa, co – uwzględniając kluczową zasadę prawa autorskiego, że utwór jest dziełem stworzonym przez człowieka – prowadziłoby do uznania, że nie tylko prawa autorskie do tych zdjęć nie przysługują fotografowi, ale też że w ogóle nie są one utworem.

Oczywiście samo naciśnięcie spustu migawki nie przesądza o autorstwie – klasycznymi przykładami są sytuacje, gdy jedna osoba wybiera ujęcie, określa ustawienia, moment zrobienia zdjęcia, a ktoś inny naciska spust – dokonując de facto jedynie czynności technicznej. W takiej sytuacji nie ma wątpliwości, że autorem w rozumieniu przepisów o prawie autorskim, jest twórca koncepcji. Tu jednak z samego opisu sytuacji dość jednoznacznie wynika, że to nie fotograf decydował o ujęciu, tylko (zapewne w sposób przypadkowy) małpa. Skoro tak, trudno mówić o autorstwie, czy autorstwie częściowym fotografa.

Inną sprawą jest natomiast obróbka zdjęcia – zakładając,  że zdjęcie, które zostało udostępnione przez fotografa, zostało poddane obróbce, obróbka ta mogłaby mieć charakter twórczy i zapewnić obrobionej fotografii samoistną ochronę.

Oczywiście to wszystko to tylko punkt wyjścia – jak ostatecznie ta inna sytuacja zostaną ocenione, jeśli podobne sprawy będą trafiać do sądu, nie sposób przewidzieć. Z jednej strony wszystko zależy od konkretnej sytuacji, z drugiej – prawo autorskie (bardziej niż większość innych dziedzin prawa) jest w swoim stosowaniu wyjątkowo zależne od subiektywnych ocen.

Reklamy

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: