Fotografia – reklama – prawo

Just another WordPress.com site

Przeniesienie praw autorskich i licencja

Polska ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych określa trzy podstawowe rodzaje umów dotyczących rozporządzania prawami autorskimi i korzystania z utworów:

przeniesienie autorskich praw majątkowych;

licencję wyłączną;

licencję niewyłączną.

Z jednej strony mamy tu do czynienia z podstawowym rozróżnieniem między przeniesieniem praw autorskich, a licencjami. Konsekwencje tego rozróżnienia są sporne w doktrynie. Najbardziej oczywiste wydaje się przyjęcie, że umowy przenoszące autorskie prawa majątkowe mają charakter rozporządzający – w przeciwieństwie do umów licencyjnych. Niestety z takim rozróżnieniem nie zawsze do końca korespondują przepisy, które w praktyce bardzo zbliżają do siebie przeniesienie autorskich praw majątkowych i licencję wyłączną.

W praktyce w niektórych przypadkach kluczowe jest rozróżnienie między przeniesieniem praw a licencjami; często jednak ważniejsza jest jest różnica między umową przeniesienia autorskich praw majątkowych i umową licencji wyłącznej z jednej strony, a licencją niewyłączną, z drugiej.

O poszczególnych rodzajach umów więcej w kolejnych wpisach, na początek kilka uwag ogólnych:

1) Jednym z większych problemów osób zawierających jakiekolwiek umowy (nie tylko w zakresie prawa autorskiego) jest nazewnictwo. Bardzo często spotyka się umowy nazywające się umowami o „przeniesienie praw autorskich” a de facto stanowiące umowy licencyjne.

Zastosowanie znajduje w tym przypadku ogólna zasada prawa cywilnego, że oznaczenie umowy nie jest decydujące dla oceny skutków, jakie ta umowa wywołuje. Jeśli więc umowa zostanie nazwana „umową o przeniesienie autorskich praw majątkowych”, a z treści umowy jednoznacznie wynika, że umowa dotyczy jedynie udzielenia licencji – mamy do czynienia z umową licencyjną.

2) Umowy dotyczące utworów nigdy nie dotyczą „prawa autorskiego do utworu” pojmowanego całościowo ‒ przedmiotem takich umów zawsze jest określona wiązka uprawnień dotyczących utworu. Podstawowym przejawem tej zasady jest ograniczenie przeniesienia praw autorskich oraz udzielonej licencji jedynie do wskazanych w umowie pól eksploatacji.

3) Żadna umowa dotycząca autorskich praw majątkowych nie rozrywa całkowicie więzi między twórcą a utworem. Nawet w przypadku przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworu, możliwe jest „odzyskanie” przez twórcę tych praw.

4) Nawet w przypadku przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworu, przy twórcy pozostają autorskie prawa osobiste. Co prawda twórca co do zasady może zobowiązać się do niewykonywania tych praw lub wykonywania ich w określony sposób, niemniej nigdy nie może całkowicie zrzec się tych praw.

Reklamy

Single Post Navigation

2 thoughts on “Przeniesienie praw autorskich i licencja

  1. świetny blok, dużo informacji, dziękuję! Mam jednak pytanie, na które nie znalazłam odpowiedzi: czy nabywca autorskich praw majątkowych (umowa o przeniesienie praw autorskich) może następnie udzielić licencji? Czy może licencja to rzecz zarezerwowana jedynie dla pierwotnego twórcy?

    • Witam,
      co do zasady (możliwe jest odmienne ukształtowanie umowy) nabywca autorskich praw majątkowych jest uprawniony zarówno do dalszego przenoszenia tych praw, jak i do udzielania licencji.
      Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: